CURRICULUM VITAE (CV)


PERSONAL INFORMATIONArchbishop Moses Deng Bol

 

Name: The Most Rev Moses Deng Bol

Place of birth: Gogrial South Sudan.

Date of birth: 23/08/1976.

Sex: Male

Marital Status: Married (One wife, three children)

Nationality: South Sudanese

Languages: Dinka, English, Arabic.

Email: Mosesdengol@gmail.com,bishop@wau.aglican.org

Tel: +211 915485817/0955602769

: +254 716641233

 

 

 

EDUCATIONAL BACKGROUND

 

2013-Date Masters of Development Studies specialising in Peace Building & Conflict Transformation. St Paul’s University, Limuru Kenya 

2003-2006: Bachelor of Divinity (BD) St Pual's United Theological College Limuru, Kenya 

2001-2003: Diploma in Theology Berea Theological College Nakuru, Kenya.

1998-2000: Diploma in Spiritual Leadership Timothy Training Institute Malualkon, New Sudan.

 

 

SHORT COURSES

January 2010 New Bishops’ Induction Course, Canterbury Cathedral, Canterbury UK

July 22-30th 2010 Christian Leadership Training Programme, World Vision International, London School of Theology, London UK

July 19th-30th 2009 Christian Leadership Training Programme, World Vision International. All Nations College, Wales UK

July 2009:  Inter-Faith Dialogue Training, World Vision East Africa Nairobi, Kenya.

April 2009: Peace Building and Conflict Resolution Training, African Leadership and Reconciliation Ministries (ALARM) Lietnhom, South Sudan. 

January 2009 Certificate in Journalism, Gurtong Trust Peace and Media Project Juba, South Sudan. 

September 2008:  Christian Commitments Integration Training, World Vision Uganda, Kalangala, Uganda.

August 4th-15th Christian Leadership Training Programme, World Vision International, Nairobi Kenya.

July 2008: Biblical Basis for Economic Development Training, World Vision East Africa Nairobi, Kenya. 

March 2008: New Christian Commitments Coordinators Induction Course, World Vision Africa Harare, Zimbabwe. 

Sept 2007: Certificate in HIV & AIDS Training Facilitation-World Vision Africa Johannesburg, South Africa. 

April 2007: Certificate in Good Governance & Management and Certificate of Training Of Trainers (TOT), Ministry of Labour, Public Service and Human Resource Development Government of Southern Sudan (GOSS) Warrap State,Kuacjok.

July 2001: Certificate in Church Leadership Training Programe, New Sudan Council of Churches (NSCC) Lietnhom, New Sudan.

April 2001: Certificate in Teachers Training Programme, NSCC Lietnhon New Sudan.

 

CONFERENCES ATTENDED 

30th Oct-8th Nov 2013 World Council of Churches 10th General Assembly, Busan South Korea

26th-28th July 2013 Christians for Biblical Equality, Pittsburgh USA

June 2008: Christian Commitments Coordinators Forum- World Vision Africa Dakar, Senegal 

April 2008: Christian Commitments Coordinators Forum-World Vision East Africa Bujumbura, Burundi. 

June 2007: Christian Commitments Coordinators Forum-World Vision Africa Nairobi, Kenya

 

WORK EXPERIENCE 

12th April 2017 Archbishop of Northern Bhar El Ghazal Internal Province and Bishop of the Diocese of Wau and Chairman ECSS Health Commission 

Nov November 2009-April 2017 Diocesan Bishop ECSS Diocese of Wau, South Sudan, Chairman ECSS Health Commission

April 2008-Nov 2019: Christian Commitments Coordinator, World Vision Sudan.

June 2007-March: 2008: Christian Commitments Programme Officer WVS.

October 2007-March: 2008 Coordinator Sudan Education and Development Agency Gogrial East County, Warrap State.

July-September-2006: Finance & Administrative Officer SEDA Gogrial East County, Warrap State. 

2003-2005: Director of Education ECS Wau Diocese.

1999-2000 Pastor in Charge Mangar Parish, ECS Wau Diocese.

1995-1999: Lay reader Maker, Kualek and Mangar Parishes, ECS Wau Diocese.

1994-1995 Evangelist Maker Parish, ECS Wau Diocese 

 

LICENSES, ORDINATIONS, CONSECRATION AND ENTHRONEMENT

12th April 2017 Enthroned as Archbishop of Northern Bhar El Ghazal Internal Province

14th March 2010 Enthroned as second Bishop of the Diocese of the Diocese of Wau at Good Shepherd Cathedral by Archbishop Daniel Deng Bul, Wau South Sudan.

30th November 2009-Consecreted Bishop of Wau Diocese by Archbishop Daniel Deng Bul, Akot Diocese of Rumbek South Sudan

17 October 1999: Ordained as Priest by, the Rt Rev Henry Chuir Riak Bishop of the Diocese of Wau Thiet, New Sudan. 

22 January 1999: Ordained as Deacon by, The Rt Rev Rueben Machir Makoi Bishop of the Diocese of Chueibet Akurdau, New Sudan. 

22 January 1995: Licensed as Lay reader by The Rt Rev Nathaniel Garang Anyieth Bishop of Bor Diocese and Caretaker of Wau Diocese Bar Pador-Adhau Kuei, Diocese of Rumek New Sudan. 

17 October 1994: Licensed as Evangelist by Rev Wilson Garang Chan Bishop's Commissary Wau Diocese Adoor, Aweil East New Sudan.